חפש
פניה למוקד המועצה


פניה לראש המועצה - אלי אסקוזידו
iso

מרכז היום לקשיש בטיול בן שלשה ימים

יום רביעי יא' אלול, 14 בספטמבר 2016

ציבור הקשישים ממרכז היום לקשיש שביד בנימין יצא לשלשה ימי סיור בצפון יחד עם צוות מלווה ומנהלת מרכז היום יהודית קליין. הקשישים מתארחים בימים אלו במלון כינר גליל, הם ביקרו אתמול במחנה המעצר בעתלית ובמפעלי המלח בעתלית, היום זכו לפקוד את קברו של רבי מאיר בעל הנס ולהנות משיט בכנרת. מחר צפוי לקשישים ביקור בקבר הרשב''י ובמסעדה.

אל הקבוצה הצטרפה ורדית לוי וכך כתבה על חוויותיה עם המשתתפים בסיור: 

שלוש נשים, שלושה סיפורים ואנייה אחת. 

"לא הייתי בהפלגה מאז שעליתי לישראל" היא מספרת לי. "ואני מעל גיל 80..." כשאני מתפלאת לשמוע זאת היא מספרת את סיפורה בפשטות משלימה. איך הייתה שעת לילה מאוחרת כשהוריה העירו אותה בעדינות, והעבירו אותה בעגלה וסוסים לביתו של הדוור הפולני. ואיך הייתה רק בת חמש כשאיבדה אותם לעד. כשהסתיימה המלחמה דאגו לקחת אותה יהודים טובים, ולאט לאט השיבו אותה לחיק היהדות. היא עלתה לארץ באניית משא וכשסיימה את לימודיה בעליית הנוער הייתה בהכשרה חרדית, הכירה את בעלה ונישאה. ומאז ועד שבעלה נפטר מילאה את תפקיד עקרת הבית בשמחה. "אף פעם לא היה לי זמן מיותר לטיולים," היא מסכמת ומנשקת אותנו כשהיא יורדת מהאנייה.

היא, ניצולת שואה מבוגרת מהונגריה, חרדית מאוד. הוא צבר צעיר וצמא דעת. כשהיא מספרת לו את סיפור השואה שלה, הוא מתכופף אליה נפעם. גם על הילדה התימניה שאימצה היא מספרת ועל החיים הקשים במדינת ישראל הצעירה. "תכתבו את הסיפורים שלהן," הוא מבקש נרגש. "הן היסטוריה מהלכת." מה אומר? צודק.

"נולדתי פה, בבית החולים הסקוטי," היא מתרגשת להראות לנו. "וכשהייתי הולכת עם חברותיי לטייל ליד הכנרת המים הציפו את כל השטח שאתם מכירים כטיילת." אימא שלה, אשכנזייה, דיברה ערבית שוטפת ופעם אחת הערביות הזהירה אותה מטבח מתוכנן ביהודי השוק והיא ברחה וניצלה.

ועכשיו הן וחברותיהן, מכל העדות, כל אחת וסיפורה, מטיילות ביחד בטבריה. אוזרות כוח, מתגברות על כאב הזקנה, על אלמנות או חיים לצד בעל חולה, ויוצאות וטורפות את החיים תוך הודיה לבורא עולם ולצוות המלווה ותוך איחולי חג שמח לערבים הרבים שהגיעו לחגוג. הרבה נשים יקרות, מעט גברים. דור נפילים.

תודה לורדית לוי על הדברים המרגשים וליהודית קליין על התמונות. 




המועצה האזורית נחל שורק ד.נ. עמק שורק יד בנימין 76812  טלפון: 08-8634222  
תיכנות: מיכאל פלוטניצקי עיצוב אתרים : נרינסקי © כל הזכויות שמורות למ.א. נחל שורק