חפש
פניה למוקד המועצה


פניה לראש המועצה - אלי אסקוזידו
iso

קייטנת איל''ן - קייטנת מסורת של נוער בני ראם

רביעי ג' אב, 26 ביולי 2017

נוער מושב בני ראם התגייס גם הקיץ לארח את קייטנת איל''ן על חניכיה הקשים ביותר למשך שבוע ימים. קייטנת איל''ן היא קייטנת מסורת של מושב בני ראם המתקיימת מזה כשש שנים וחרטה על דגלה להעניק חום ואהבה לחניכי איל''ן.

חניכים אלו המגיעים אליה חלקם בכסאות גלגלים נהנים משפע של פעילות מונגשת. קייטנות איל"ן מתקיימות בהתנדבות בכמה יישובים שונים בארץ הן כולן תרומה – ובמשך שבוע שלם נוער המושב מארגן לינה וארוחות,  לו"ז הכולל פעילויות חוץ ופנים וטיפול פרטני לכל אחד מהחניכים המשתתפים. מדובר בחבר'ה בגילאי 9-28 בעלי נכות קשה: cp, תסמונות, מצבים נפשיים שההתמודדות איתם לא פשוטה וכוללת טיפול קפדני ואישי כגון רחצה, האכלה ואפילו החתלות. הכל מבוצע ע"י הנוער המארח – נערים ונערות בכיתות ח-י"ב. הקייטנה התחילה לפני 9 שנים – יוזמה מבורכת של רכז הנוער דאז דניאל טרבלסי שהצליח לגייס את ועד המושב לקיים את הקייטנה גם בבני ראם שגייס אליו את לימור – פסיכולוגית מהמושב והדס יהלומי – מורה תשבת היישוב.

למרות ההכרות של לימור ודניאל עם הנושא, בישיבה הראשונה ועד המושב היה סקפטי, ולא האמין שקייטנה כזאת תצליח ושהעניין יקרום עור וגידים. אך החליטו שלא מוותרים ומנסים.

בשנה הראשונה באמת עלו שאלות ופחדים והיה חשש מובן של ההורים לגבי המעמסה הרגשית על הילדים אך ברגע שהחלה הקייטנה והוכחו יכולות ההתנדבות של הנוער - החששות נעלמו והתמיכה גברה. אז איך מרימים קייטנה ל-23 חניכים קשים? כמה זמן הנוער נערך לקייטנה כזו?

ההכנה מתחילה עוד מחודש אדר אז הנוער מתחיל בגיוס כספים והתרמות. רכז הנוער, הקומונרית ,2-3 בוגרים, לימור והדס בונים יחד את תכנית הקייטנה. הנוער מתחלק לקבוצות: צוות טכני, צוות צילום, צוות מטבח ומועדון ומדריכים. כל שניים שלושה בני נוער, מקבלים חניך אחד אותו הם מלווים (אוכל, מקלחות, החתלות וכו') כל מי שלא מדריך חניך משובץ  בצוות הטכני ובצוות המטבח שזו עבודה לא פחות קשה – יש צורך לבשל ארוחות ולסדר את חדר האוכל, לארגן את אולמות השינה ,לדאוג לשירותים ניידים ביציאות החוצה,  לדאוג למים וכיבוד במסלולים והכי חשוב לדאוג להיגיינה ברמה הגבוהה ביותר – החניכים חשופים יותר להידבקויות ולכן חשוב מאוד לשמור על ניקיון קפדני.

ילדי כיתות ח' עדין אינם חונכים אך הם לומדים את התפקיד ומשתתפים בכל עזרה אחרת הדרושה ובעיקר במשמרות בשינה - ישנים איתם באולמות. המטרה היא שכל הקהילה תהייה שותפה לאירוח.

מבחינת מעטפת רגשית וליווי- רכז הנוער שאולי אלחרר אחראי על הקייטנה. במהלך השנה הוא יוצא להשתלמות דרך עמותת איל"ן, מנהל את הקייטנה ויוצא עם בני הנוער והחניכים לכל הפעילויות. לימור, פסיכולוגית במקצועה, מלווה את בני הנוער מהפן הרגשי. בסיום כל יום מתקיימת ישיבת צוות בה פורקים את הקשיים והמתחים ומדברים על הכל. מבחינת התפעול, תיאום עם האתרים בהם מבקרים, תרומות, בירוקרטיה ,קשר עם עמותת איל"ן והורי החניכים. אליי צמודים שני בני נוער בוגרים -  אחת אחראית על ניהול המטבח ובישול הארוחות והשני אחראי על הצוות הטכני ותורני הלילה.

גם לנושא המיקום דאגו נוער בני ראם במסירות רבה -  הלינה מתקיימת באולם הספורט ובמועדון הישן, בת עמי תרמו מיטות ובאולם הספורט יש מקלחות ושירותים נגישים כך שניתן להתארגן שם בצורה מכובדת. הארוחות מתקיימות במועדון החדש שמכיל את כולם.

בהתחלה, הייתה הרמת גבה ופקפוק ביכולת לרתום את כולם להתנדבות אבל משנה לשנה הרצון של הקהילה לעזור ולתמוך רק הולך וגדל וזה מאוד מרגש. "אנחנו רק כותבים שצריך משהו וישר כולם תורמים" מספרת לנו הדס יהלומי ממארגנות הקייטנה. כמו כן, "כל הזמן יש זרם מבקרים למועדון ולאולם, גם אנשים שהילדים שלהם לא בנוער, כולם שואלים במה צריך עזרה וכיצד ניתן לסייע".

כל פעילויות הפנים של הקייטנה מתקיימות בהתנדבות מלאה של בני המושב - ליצנות, חוגי חיות, מסיבות קריוקי וכולם נרתמים להגשים לחניכים את כל החלומות ולשמח אותם. מרגש לראות בעיקר את החבר'ה הבוגרים, חלקם בצבא או כבר נשואים, שלוקחים רגילה מיוחדת מהצבא, חופש מהעבודה ומשירות לאומי רק כדי להיות בשבוע הזה ולעזור ולפגוש שוב את החניכים שלהם.

וכך, יצאה לדרך קייטנת איל"ן בני ראם תשע"ז - 2017 הקייטנה הגדולה ביותר מאז היווסדה - 23 חניכים ורבים מהם מוסעים בכיסאות מתניידים. הילדים נהנו משפע של פעילות אשר נבדקה מבחינת הנגישות והתאמתה לקבוצת הקייטנים המיוחדת. לשמחתנו, יש יותר ילדים ונוער שמעוניינים להתנדב מאשר תפקידים.

ראש המועצה האזורית נחל שורק על המיזם: "מתרגשים לארח את קייטנת איל''ן שנה תשיעית ברצף בזכות נוער בני ראם".         המועצה האזורית נחל שורק ד.נ. עמק שורק יד בנימין 76812  טלפון: 08-8634222  
תיכנות: מיכאל פלוטניצקי עיצוב אתרים : נרינסקי © כל הזכויות שמורות למ.א. נחל שורק